- MPQ8632-20
MPQ8632-20
Session textval
Session Titefor popup
Description
The MPQ8632 is a fully integrated, high-frequency, synchronous, rectified, step-down switch mode converter. It offers a very compact solution to achieve 4A/6A/8A/10A/12A/15A/20A output current over a wide input supply range with excellent load and line regulation. The MPQ8632 uses constant-on-time (COT) control mode to provide fast transient response and ease loop stabilization. An external resistor programs the operating frequency from 200kHz to 1MHz and the frequency keeps nearly constant as input supply varies with the feedforward compensation. The default under-voltage lockout threshold is internally set at 4.1V, but a resistor network on the enable pin can increase this threshold. The soft-start pin controls the output voltage start-up ramp. An open-drain power good signal indicates that the output is within nominal voltage range. It has fully integrated protection features that include over-current protection, over-voltage protection, and thermal shutdown. The MPQ8632 requires a minimal number of readily available, standard external components and is available in a 16-pin QFN (3mmx4mm) or a 29-pin QFN (5mmx4mm) package.
Show more
Show less
Features & Benefits
- Low Input Voltage Range from 2.5V:
- 2.5V to 18V with External 5V Bias
- 4.5V to 18V with Internal Bias
- Scalable Family of Products for 4A to 20A Output Current Applications
- 4A/6A/8A/10A/12A Share the Same Footprint
- 15A/20A Share the Same Footprint, with Slight Change on Power Stage Section from 4A/6A/8A/10A/12A
- Optimal Low RDS(ON) Internal Power MOSFETs per Device
- Proprietary Switching Loss Reduction Technique
- Adaptive COT for Ultra-Fast Transient Response
- 0.5% Reference Voltage Over 0°C to 70°C Junction Temperature Range
- Programmable Soft-Start Time
- Pre-Bias Start-Up
- Programmable Switching Frequency from 200kHz to 1MHz
- Non-Latch OCP, OVP, and Thermal Shutdown Protection
- Output Adjustable from 0.611V to 13V