- MPQ8636H-20
MPQ8636H-20
Session textval
Session Titefor popup
Description
The MPQ8636HGV-20 is a fully-integrated, high-frequency, synchronous, rectified, step-down, switch-mode converter. It offers a very compact solution to achieve 20A output current over a wide input supply range, with excellent load and line regulation. The MPQ8636HGV-20 operates at high efficiency over a wide output-current–load range.
An external resistor programs the operating frequency from 200kHz to 1MHz, and the frequency keeps nearly constant as input supply varies with the feed-forward compensation.
The default under-voltage lockout threshold is internally set at 4.1V, but a resistor network on the enable pin can increase this threshold. The soft-start pin controls the output-voltage startup ramp. An open-drain power-good signal indicates that the output is within nominal voltage range.
The MPQ8636HGV-20 requires a minimal number of readily-available, standard, external components and is available in a 5mm×4mm 25-Pin QFN package.
Show more
Show less
Features & Benefits
- Wide 4.5V-to-18V Operating Input Range
- 20A Output Current
- Low RDS(ON) Internal Power MOSFETs
- Proprietary Switching-Loss–Reduction Technique
- Adaptive COT for Ultrafast Transient Response
- 0.5% Reference Voltage Over 0°C to 70°C Junction Temperature Range
- Programmable Soft-Start Time
- Pre-Bias Start-Up
- Programmable Switching Frequency from 200kHz to 1MHz
- Non-Latch OCP, OVP, and Thermal Shutdown
- Output Adjustable from 0.611V to 13V