MPM3695-25
16V, 20A, Scalable DC/DC Power Module with PMBus
Shopping CartOrder
MPM3695-25
NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGNS
MPM3695GPJ-20
Active
MPM3695GPJ-20
Active
3V to 16V Input, Continuous 25A Power Module
Features & Benefits
  • Wide Input Voltage (VIN) Range from 3V:
    • 3V to 16V VIN with External VCC
    • 4V to 16V VIN with Internal VCC
  • 0.5V to 5.5V Output Voltage (VOUT) Range
  • 25A of Continuous Output Current (IOUT)
  • Automatic Interleaving for Multi-Phase Operation
  • ±1% Reference Voltage (VREF) Accuracy ( -40°C to +125°C)
  • True VOUT Remote Sense
  • Pre-Biased Output
  • Telemetry Readback Including VIN, VOUT, IOUT, Temperature, and Faults
  • Built-In Multiple-Time Programmable (MTP) Memory to Store Custom Configurations
  • Configurable via the Digital Interface:
    • Current Limit
    • Pulse-Skip Mode (PSM) or Continuous Conduction Mode (CCM) Selection
    • Soft-Start Time (tSS)
    • Switching Frequency (fSW) Selection: 400kHz, 600kHz, 800kHz, or 1000kHz